Farma

"NĚKOLIK LET JSEM NEDOKÁZALA POZŘÍT KOUPENÉ KUŘE A TO MĚ PŘIVEDLO NA MYŠLENKU, SI HO VYPĚSTOVAT SAMA."

Být soběstačná a nebýt závislá na technice… to byl důvod, proč jsem si pořídila ovce a další zvířata.

Čím víc jsem vnímala energie, tím víc mi vadilo používat techniku tam, kde to není třeba… 
Tráva… když louku vypasou zvířata, je zdravá, tráva není zaschlá, může dýchat… když sekačka, je to umělý zásah do přírody…a tak jsem se zeptala co je tady možné…?

Moje babička byla velká hospodářka a velmi ji ta práce naplňovala. Mohu si to dovolit? Díky mému příteli, který s nadšením postavil veškeré zázemí a vše ze dřeva, začala pomalu vznikat malá farmička - 6 ovcí a 10 kuřat a 4 slepice.

V současnosti mám ovce plemena Dorper - plemenného berana a jehnici, ovce vřesové, které jsou velmi pracovitým a vděčným plemenem, plemeno suffolk a plemeno , celkem tedy 13 kusů.

Dorper má velmi chutné maso s velkou výtěžností, není cítit pachem skopového a vřesovka je plemeno pocházející z muflona. Maso je naprosto výtečné i pro velmi náročné gurmány. Můj první záměr byl jen výpas nedostupných a zanedbaných pozemků ve stráni, ale postupně po pečlivém výběru zbyde i maso na pekáč.

Krůty a kachničky

Krůty a kachničky jen doplňují rozmanitost farmy a slouží k soběstačnosti a nezávislosti kupovat průmyslové maso.

Kuřata

Počet kuřat neustále narůstá, protože stále stoupá zájem o kvalitní domácí kuře, které žije na louce a spí na čisté slámě ve velkém dřevěném kurníku. Žádné haly ani tmavé stodoly.

"Kuřata milují slunce, čerstvou trávu a dobrého chovatele."

VOLNÝ VÝBĚH

 

Pohyb se odrazí na kvalitě masa. Například to, že kuře začne chodit, okamžitě změní jeho svalovinu. Struktura svalových vláken je jiná, maso působí vyzrále, není blátivé.

Kuřatům je minimálně 80 dní. Dostávají do krmítka krmnou směs bez úpravy pro intenzivní růst. Ve dne běhají po louce spolu s ovcemi, kuřata milují jejich přítomnost, před sluncem se schovávají spolu s nimi do ovčína. 

V noci jim nikdo nesvítí, ale v kurníku ve tmě spí, aby si organizmus odpočinul a mohl mimo bílkovin tvořit i tuky, které dají masu chuť a vůni (dobrý kuchař ví, že tuk je základní nositel chuti).

PORÁŽKA

V den porážky se kuře nikam nenakládá ani neveze. Vezme se pod paždí, šoupne do porážkového trychtýře, omráčí a už v bezvědomí vykrví. Celý proces porážky netrvá déle než 5 minut a vznik předporážkového stresu je zcela eliminován. 

Po porážce je kuře zchlazeno na 3 °C a při této teplotě zraje 12 hod, než se zamrazí, a nebo je přímo expedováno  do Vaší náruče. Váha kuřete se pohybuje okolo 3-4kg bez drobů.

KRMENÍ 

  • naklíčená pšenice
  • kukuřičný šrot
  • pivovarnické čerstvé bláto
  • vojtěškové peletky (bílkovinové krmivo s vysokým obsahem živin a vlákniny)
  • čerstvě nasekané zelené kopřivy
  • vápenný grit (vyrábím ho sama z opuštěných ulit hlemýžďů zahradních)

Tato směs je připravována vždy čerstvá při každém krmení. Je v přirozeném stavu, nikoli ve formě granulí. Další potrava je ve volném výběhu, kde přirozeně hrabou a zobou, co najdou na louce.

Umělé vitamíny nedostávají!!!

Galerie